V Belgicku zadržali lekára, ktorý za úplatok vydal vyše dvetisíc falošných covidpasov. Umožnil mu to prístup ku kódovaciemu softvéru, na základe ktorého je možné získať covidpas, informovala v utorok televízna stanica RTBF.

Valónska ministerka zdravotníctva Christie Morrealová oznámila, že podozrenie o možnom falšovaní covidpasov nahlásila úradom verejnoprávna Agentúra pre kvalitu života (AVIQ), ktorá zaznamenala niektoré problémy pri kódovaní zaočkovaných osôb. Vyšetrovanie dospelo k zatiaľ nemenovanému lekárovi, ku ktorému chodili ľudia zo všetkých kútov Valónska.

Podľa zistenia vyšetrovateľov si zadržaný lekár za vydávanie certifikátov nechal platiť, pričom vydal 2018 takýchto falošných potvrdení o očkovaní, ktoré jeho klientom umožnili získať covidpasy.

Morrealová potvrdila, že všeobecní lekári alebo lekári z očkovacích centier majú prístup k softvéru Vaccinnet, ktorý umožňuje kódovanie potrebné pre vydávanie covidpasov.

Zadržaný lekár má pozastavený prístup k softvéru Vaccinnet. Podľa ministerky zároveň v súčasnosti prebiehajú kontroly aj u iných lekárov, rovnako ako aj séria auditov, administratívnych a súdnych vyšetrovaní. Ministerka v tejto súvislosti nevylúčila, že vyšetrovatelia objavia viacero podobných prípadov u ďalších lekárov.

RTBF upozornila, že v prípade občanov Belgicka, ktorí z tohto podvodu profitovali, sú ich falošné covidpasy od utorňajšieho rána neplatné. Môžu byť aj trestne stíhaní, keďže predstavujú nebezpečenstvo pre iných. „Každému z nich napíšeme, že im ponúkneme očkovanie v niektorom z očkovacích centier,“ uviedla Morrealová.

V Belgicku v posledných dňoch zomiera v súvislosti s ochorením COVID-19 v priemere 33 osôb denne.

(tasr)