Ostreľovanie azerbajdžanských síl usmrtilo jedného arménskeho vojaka, tvrdí Jerevan. Stalo sa to v čase opätovne zvýšeného napätia.

Arménska armáda informovala, že jeden z jej vojakov zahynul pri pondelňajšom ostreľovaní azerbajdžanských síl. Incident nastal v čase opätovne zvýšeného napätia na spoločnej hranici týchto štátov.

Arménsko a Azerbajdžan sa po desaťročia sporia pre separatistický Náhorný Karabach, ktorý leží v Azerbajdžane, ale po vojne, ktorá sa skončila v roku 1994, bol pod kontrolou síl etnických Arménov podporovaných Jerevanom. Vlani pre región vypukli boje, ktoré si za šesť týždňov vyžiadali viac ako 6600 mŕtvych. Ukončila ich dohoda o prímerí sprostredkovaná Ruskom, v rámci ktorej Azerbajdžan získal kontrolu nad veľkými časťami regiónu a okolitými územiami.

Napätie medzi krajinami opäť eskalovalo uplynulý týždeň, keď nastali najhoršie strety od vlaňajška. Počas minulotýždňových bojov prišlo o život najmenej sedem azerbajdžanských a jeden arménsky vojak.

Arménske ministerstvo obrany uviedlo, že azerbajdžanské sily v pondelok opäť strieľali na arménske pozície pri pohraničnej obci Norabak v regióne Gegharkunik, pričom zabili 19-ročného vojaka.

Stúpenci arménskej opozície zasa zablokovali dopravu v metropole Jerevan a vyzývali vládu, aby zaujala tvrdší postoj v čase napätia so susedným Azerbajdžanom.

Demonštranti žiadali, aby úrady nepodpisovali dokumenty o delimitácii a demarkácii hraníc medzi krajinami a odmietli plány Azerbajdžanu na dopravné koridory cez arménske územie. Mierová dohoda sprostredkovaná Ruskom totiž počíta s dopravným koridorom cez Arménsko, ktorý by spájal Azerbajdžan s jeho exklávou Nachičevan. Arménska opozícia je však pevne proti tomu.

(sita)