Francúzsky premiér je v karanténe: mal pozitívny výsledok testu na covid. Krátko predtým vyšiel pozitívny test aj jeho dcére.

Francúzsky premiér Jean Castex mal v pondelok pozitívny výsledok testu na COVID-19. Jeho úrad oznámil, že Castex strávi najbližších desať dní v karanténe, pričom bude pokračovať v práci.

Podľa agentúry AFP sa Castex podrobil PCR testu hneď po tom, ako sa ukázalo, že pozitívne testovaná bola jeho 11-ročná dcéra.

Castex sa v pondelok ráno vydal do Bruselu, kde  sa stretol s belgickým premiérom Alexandrom De Croo.

Premiéri oboch krajín – spoločne s viacerými ministrami svojich vlád – položili veniec kvetov vo farbách Francúzska a Belgicka k pamätníku na počesť obetí teroristických útokov, ktoré sa odohrali v Bruseli 22. marca 2016.

Séria teroristických útokov, ku ktorým došlo 22. marca 2016 medzi 08.00 h a 09.11 h, si vyžiadala najmenej 34 obetí a ďalších až 200 zranených. Cieľom útokov bolo medzinárodné letisko Zaventem a stanica metra Maalbeek v centre mesta. K útokom sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

Všetci ministri, ktorí sa zúčastnili na pietnom akte spolu s predsedami svojich vlád, zostávajú v karanténe až do negatívneho výsledku PCR testu, uviedol denníka Le Soir.

Pôvodne mal Castex v pondelok o 18.00 h prijať v Matignonskom paláci v Paríži časť poslancov zámorského departementu Guadeloupe, aby s nimi diskutoval o „svojich zisteniach z nedávnej cesty na ostrove“. Táto časť jeho programu sa vzhľadom na výsledok covidového testu uskutočnila v režime videokonferencie.

V uplynulých mesiacoch už Castex bol tzv. blízkym kontaktom ľudí, ktorí ochoreli na covid: prvýkrát vlani v decembri s prezidentom Emmanuelom Macronom na spoločenskej večeri, po ktorej mal prezident pozitívny test; potom v júni tohto roku, keď sa nakazila Castexova manželka.

Predseda vlády, ktorý dostal dve dávky vakcíny, doteraz nebol pozitívne testovaný na covid, dodala AFP.

(tasr)