EÚ chce urgentne zosúladiť dobu platnosti certifikátov o očkovaní. Občanom treba poslať jasnú správu, tvrdí eurokomisárka Kyriakidisová.

Európska komisia plánuje zosúladiť dobu platnosti certifikátov o očkovaní proti koronavírusu, ako aj uznávanie tretej posilňujúcej dávky vakcíny. V pondelok to uviedla komisárka Európskej únie pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová, informovala agentúra Reuters.
„Plne súhlasím s touto naliehavosťou, a preto Európska komisia s maximálnou naliehavosťou pracuje na posilnení koordinácie voľného pohybu vrátane dĺžky platnosti (certifikátov o očkovaní) a úlohy posilňujúcej dávky v očkovacej kampani,“ uviedla Kyriakidisová.

Podľa Kyriakidisovej priebeha už diskusia s členskými krajinami EÚ ohľadom certifikátov o očkovaní proti koronavírusu, pričom EK plánuje prísť s návrhom ešte tento týždeň. „Sme si vedomí toho, že musíme občanom poslať jasnú a súvislú správu,“ uviedla Kyriakidisová.

Počet narastajúcich prípadov nákazy koronavírusom v mnohých členských krajinách EÚ spôsobil, že tieto krajiny pristúpili k sprísňovaniu pandemických opatrení. Rakúsko sa pritom v pondelok stalo prvou krajinou západnej Európy, ktorá zaviedla od uvedenia vakcín proti koronavírusu na trh tvrdý lockdown a pristúpila k opätovnému uzatvoreniu neesenciálnych obchodov, reštaurácii, barov a kaviarní, píše Reuters.

(tasr)