Chceme rýchlu pomoc od štátu, žiadajú podnikatelia v cestovnom ruchu vo Vysokých Tatrách.

Rýchlu a účinnú pomoc od štátu v aktuálnej tretej vlne pandémie koronavírusu očakávajú aj podnikatelia v cestovnom ruchu vo Vysokých Tatrách. Tie sú v rámci okresu Poprad už štvrtý týždeň v čiernej farbe podľa COVID automatu, ubytovacie a stravovacie zariadenia sú tak zatvorené okrem výnimiek na poskytovanie niektorých služieb. Predseda predstavenstva Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Martin Novotný tvrdí, že situácia v čiernych okresoch v tejto oblasti je kritická a označil to za lockdown pre cestovný ruch.

„Cestovný ruch sa zastavil, za posledných dvadsaťdva mesiacov sme desať mesiacov úplne, alebo výrazne obmedzení v našom podnikaní. Zastupujeme podnikateľov a všetkých zamestnancov, ktorí sa na nás denne obracajú s otázkou, ako ďalej a kedy budeme môcť byť zase otvorení,“ upozornil Novotný. Ako podotkol, podporujú iniciatívu Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska pod názvom Chceme z čiernej farby von, pretože chcú ďalej slobodne fungovať. „Aktívne spolupracujeme so samosprávou, s vyššími územnými celkami, aby sme ľudí motivovali k zlepšeniu situácie,“ poznamenal.

Vysoké Tatry žiadajú od vlády rýchlu a efektívnu pomoc, lebo situácia je už veľmi kritická. „Keby sme museli byť zatvorení ďalšiu zimnú sezónu, môže to dopadnúť veľmi čierno,“ povedal Novotný. V dôsledku pandémie podľa neho nemajú rezervy na financovanie podnikania a nemôžu zamestnancom dať záruku, čo bude zajtra či o mesiac. „Rovnako tak je naliehavé riešiť otázku odkladu úverov, lebo toto dobieha mnohých vlastníkov hotelov. Každá pomoc je vítaná. Cestovný ruch je jediný, ktorý dostal takú výraznú ranu, a cítime to ako zásadné obmedzenie v porovnaní s iným priemyslom,“ dodal predseda predstavenstva Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Martin Novotný.

(sita)