Biden oznámil, že na post šéfa centrálnej banky opäť nominuje Jeroma Powella. Pôjde o jeho druhé štvorročné funkčné obdobie.


Prezident USA Joe Biden ďalej uviedol, že Lael Brainardovú, jedinú demokratku v Rade guvernérov Fed-u, nominuje za zástupkyňu šéfa Fed-u. Brainardová bola pre mnohých demokratov preferovanou alternatívou Powella na čele centrálnej banky.

Bidenovo rozhodnutie, ktoré prijal po dlhom uvažovaní, je krokom kontinuity a nadstraníckosti v čase, keď rastúca inflácia zaťažuje domácnosti a zvyšuje riziká pre zotavovanie ekonomiky. Podporou Powella, republikána, ktorého na post šéfa Fed-u vybral prezident Donald Trump, Biden odmietol sťažnosti, že centrálna banka USA oslabila reguláciu bánk.

Počas svojho druhého funkčného obdobia, ktoré sa má začať vo februári, bude Powell čeliť náročnej a vysoko rizikovej úlohe, a to nájdeniu rovnováhy medzi brzdením inflácie a podporou zamestnanosti. Silnejúca inflácia spôsobuje ťažkosti miliónom rodín, ale v ekonomike je stále o viac ako štyri milióny pracovných miest menej ako pred pandémiou.

Powellovu opätovnú nomináciu musí schváliť bankový výbor Senátu a potom potvrdiť celý Senát. Predpokladá sa, že senátori zotrvanie Powella vo funkcii v oboch hlasovaniach odobria.

(sita)