Poľský premiér zvolal summit V4 o migrantoch na bieloruských hraniciach. Má sa konať v Budapešti. Morawiecki v priebehu tohto týždňa navštívi viacero krajín.Informovala o tom agentúra PAP s odvolaním sa na hovorcu poľskej vlády Piotra Müllera.

„Premiér požiadal o zvolanie Vyšehradskej skupiny z dôvodu aktuálnej geopolitickej situácie,“ uviedol hovorca vlády. Dodal, že Morawiecki v priebehu tohto týždňa navštívi viacero krajín. Sériu stretnutí odštartoval v nedeľu rokovaniami s premiérmi pobaltských štátov.

Poľská pohraničná stráž od začiatku tohto roka zaznamenala viac než 34.000 pokusov o nelegálne prekročenie poľsko-bieloruskej hranice, z toho 6000 od začiatku tohto mesiaca. Od 2. septembra platí v oblastiach Poľska ležiacich na hraniciach s Bieloruskom výnimočný stav. Pôvodne ho zaviedli na 30 dní, avšak Sejm neskôr súhlasil s jeho predĺžením o ďalších 60 dní.

Situácia na hraniciach sa vyostrila pred týždňom, keď sa neďaleko poľsko-bieloruského hraničného priechodu Kužnica-Bruzhi zhromaždila veľká skupina migrantov, ktorá sa pokúsila preraziť hraničné zábrany. Migranti hádzali na príslušníkov poľských síl kamene a kusy dreva, viacerí pri tom utrpeli zranenia, píše PAP.

Tábor migrantov sa napokon v priebehu minulého týždňa vyprázdnil, migrantov bieloruské úrady previezli do logistického centra ďalej od hranice.

Prevádzka hraničného priechodu Kužnica-Bruzhi je prerušená od 9. novembra.

(tasr)