Protesty proti obmedzeniam pokračujú v Holandsku tretí večer po sebe. V meste Enschede občanom zakázali vychádzanie.

Vo viacerých holandských mestách vypukli v nedeľu večer už tretí deň po sebe protesty proti prísnym pandemickým opatreniam ohláseným vládou. S odvolaním sa na tamojšiu políciu a médiá o tom informuje agentúra ADP.

Demonštranti odpaľovali petardy a ničili majetok v mestách Groningen a Leeuwarden na severe Holandska, v Enschede na východe či v Tilburgu na juhu krajiny, vyplýva zo správ.

„Viacero menších skupín ničí veci v centre,“ povedala hovorkyňa polície v Groningene pre AFP. „V centre je prítomná poriadková polícia, aby obnovila poriadok.“

Úrady v meste Enschede pri nemeckej hranici vydali nariadenie, podľa ktorého nemajú ľudia vychádzať do ulíc, upozornila polícia na Twitteri.

„V centre mesta bolo práve zadržaných päť ľudí za podnecovanie a verejné násilie. Vyzývame vás, aby ste išli domov,“ apelovala polícia.

Futbalový zápas v neďalekom meste Leeuwarden nakrátko narušili fanúšikovia, ktorí hodili pyrotechniku na štadión, kam majú na základe pandemických obmedzení zakázaný vstup, uviedli holandské médiá.

Nepokoje sa v Holandsku začali v piatok večer, keď demonštrácia proti pandemickým opatreniam v prístavnom meste Rotterdam prerástla do rozsiahleho násilia. Policajti spustili varovnú i cielenú streľbu, ktorou zranili štyroch ľudí.

Výtržníci v Haagu počas piatkovej noci hádzali na policajtov petardy a kamene, pričom tiež podpaľovali bicykle a mopedy.

Po celej krajine zadržali počas týchto troch dní dosiaľ viac ako 100 ľudí a najmenej 12 osôb utrpelo zranenia.

(tasr)