Rusko a USA sa dohodli na spoločnej vesmírnej misii zameranej na výskum Venuše. Je podobne veľká ako naša planéta, avšak jej atmosféru tvorí takmer výlučne oxid uhličitý.Rusko dosiahlo dohodu s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) ohľadom spoločnej misie zameranej na výskum Venuše. Uviedol to riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin, ktorého slová v nedeľu citovala agentúra DPA.

„Dohodli sme sa s Američanmi na spoločnej misii na Venušu,“ uviedol Rogozin s tým, že spoločná misia je pre obe strany výhodnejšia z technického i ekonomického hľadiska.

„Problémy sa ľahšie riešia spoločne za pomoci talentu našich vedcov,“ uviedol Rogozin.

Šéf ruskej vesmírnej agentúry však nešpecifikoval časové obdobie, počas ktorého by mohlo prísť k spusteniu tejto misie.

Venuša je najbližším planetárnym susedom Zeme. Je podobne veľká ako naša planéta, avšak jej atmosféru tvorí takmer výlučne oxid uhličitý a je považovaná za najteplejšiu planétu v slnečnej sústave.

Rusko oznámilo, že sa chystá zorganizovať misiu na Venušu ešte vlani. Ako predbežný časový rámec spustenia tejto misie vtedy uviedlo obdobie medzi rokmi 2027 a 2029.

Okrem Ruska a USA prednedávnom ohlásili svoj zámer na preskúmanie tejto našej susednej planéty aj Spojené arabské emiráty.
(tasr)