Britská kráľovná Alžbeta II. si v sobotu po prvý raz pripomenula výročie sobášu bez svojho zosnulého manžela, princa Philipa. Kráľovský pár by oslávil 74 rokov spoločného manželského života.

Philip, vojvoda z Edinburghu, zomrel 9. apríla vo veku 99 rokov, len dva mesiace pred dovŕšením storočnice. Výročie sobáša prichádza po niekoľkých náročných týždňoch pre najdlhšie vládnucu britskú panovníčku. Kráľovná v októbri strávila noc v londýnskej nemocnici. Niekoľko dní pred hospitalizáciou ju médiá prvýkrát zachytili na bohoslužbe, ako používa vychádzkovú paličku. Lekári jej následne nariadili niekoľko týždňov odpočívať a nezúčastňovať sa na pracovných povinnostiach.

Zdravotný stav jej nedovolil zúčastniť sa na klimatickom summite OSN v Glasgowe ani na každoročnom spomienkovom podujatí, ktorým si Británia pripomína obete svetových vojen. Kráľovná (95) v ostatnom čase vykonáva iba ľahšie pracovné povinnosti, akou bola napríklad osobná audiencia s odchádzajúcim šéfom britských ozbrojených síl Nickom Carterom. Panovníčka je rozhodnutá zúčastniť sa na nedeľnom spoločnom krste svojich pravnúčat vo Windsore.

Alžbeta II. (vtedy princezná Elizabeth) sa vydala za nadporučíka Philipa Mountbattena 20. novembra 1947 vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Majú spolu štyroch potomkov. Philipov pohreb sa uskutočnil počas prísnych pandemických opatrení na Windsorskom hrade. Kráľovná sedela počas poslednej rozlúčky sama, spoločensky odlúčená od svojej rodiny.

Foto: TASR/AP

(tasr)