Lídri Arménska a Azerbajdžanu súhlasili so spoločným stretnutím v Bruseli. Stretnutie by sa malo uskutočniť 15. decembra.

Azerbajdžanské ministerstvo zahraničných vecí v sobotu uviedlo, že azerbajdžanský prezident Ilham Alijev je pripravený sa 15. decembra stretnúť v Bruseli s arménskym premiérom Nikolom Pašinjanom. S týmto stretnutím pritom v sobotu súhlasilo tiež Arménsko.

Lídri Azerbajdžanu a Arménska sa stretnú na okraj európskeho summitu Východného partnerstva, ktorý sa bude konať na podnet predsedu Európskej rady Charlesa Michela. Ten v utorok vyzval lídrov týchto dvoch znepriatelených krajín, aby vyhlásili „úplné prímerie“.

Situácia na hraniciach medzi Arménskom a Azerbajdžanom sa začiatkom tohto týždňa opäť vyostrila po tom, ako v tejto oblasti prišlo v utorok k ozbrojenému stretu medzi vojakmi oboch strán. Podľa Jerevanu došlo k utorkovému konfliktu v arménsko-azerbajdžanskom pohraničí po tom, ako azerbajdžanskí vojaci začali postupovať hlbšie na arménske územie. Baku zase viní z konfliktu arménskych vojakov, ktorí údajne zaútočili na stanovištia príslušníkov azerbajdžanskej armády. Pri tomto incidente prišlo o život spolu viac ako 10 vojakov, pričom Arménsko obvinilo tiež Azerbajdžan z toho, že zajal 13 arménskych vojakov.

Situácia sa na hraniciach stabilizovala po tom, ako ruský minister obrany Sergej Šojgu telefonoval s rezortnými kolegami z Azerbajdžanu a Arménska. Do konfliktu okrem toho zasiahlo aj Michel, ktorý podľa vlastných slov hovoril s Alijevom i Pašinjanom. Štandard o najnovších bojoch informoval v samostatnom článku.

(tasr, mic)