Markéta Pekarová Adamová obhájila miesto predsedkyne strany TOP 09. Stranu bude viesť ďalšie dva roky.

Členovia strany si Pekarovú  Adamovú zvolili za predsedkyňu na celoštátnom sneme strany, ktorý sa konal v Prahe. Staronová predsedníčka dostala 163 zo 176 hlasov. Na post predsedu strany však kandidovala sama. Post podpredsedu stany na sneme obhájil Tomáš Czernin, ktorý taktiež nemal vyzývateľa.

Opätovne zvolená predsedkyňa TOP 09 napomohla v októbrových českých parlamentných voľbách k víťazstvu koalície SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), pričom získala druhý najvyšší počet preferenčných hlasov a na ustanovujúcej schôdzi českej Snemovne bola zvolená za predsedníčku dolnej komory českého parlamentu. „Stojíme tu po dvoch rokoch a môžeme zrekapitulovať, že sa to podarilo — budeme mať vo vláde svoje zastúpenie… Nebude to jednoduché, očakávania sú obrovské,“ uviedla Pekarová Adamová.

Strana TOP 09 bude mať v novej českej vláde dvoch zástupcov — Vlastimila Válka, ktorý sa stane ministrom zdravotníctva, a Helenu Langšádlovou, ktorá obsadí kreslo ministra pre vedu, výskum a inovácie. Vo vláde nesmie strana TOP 09 podľa Pekarovej Adamovej zabúdať na riešenie klimatickej krízy a ochranu ľudských práv. Strana pod jej vedením má tiež pokračovať v proeurópskej orientácii.

Pekarová Adamová tiež pripomenula nadchádzajúce české predsedníctvo Rady Euróspkej únie. „Chcela by som, aby sme predsedníctvo využili naplno,“ uviedla Pekarová Adamová s tým, že prioritou českého predsedníctva v EÚ by mala byť ochrana ľudských práv v intenciách bývalého českého prezidenta Václava Havla. Upozornila pritom najmä na situáciu v Bielorusku a režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

(tasr, mic)