OSN žiada prepustenie čínskej aktivistky, ktorá informovala o epidémii covidu vo Wu-chane. Vlani ju odsúdili na štyri roky väzenia.

Organizácia Spojených národov v piatok vyzvala Čínu, aby prepustila 38-ročnú aktivistku odsúdenú za správy o reakcii Číny na šírenie choroby COVID-19. Tejto bývalej právničke po sérii protestných hladoviek údajne hrozí smrť, informovala agentúra AP.

Šangajský súd vlani v decembri odsúdil bývalú právničku Čang Čan na štyri roky väzenia za správy o situácii z mesta Wu-chan, považovaného za pôvodné ohnisko pandémie nového koronavírusu.

Vo väzbe bola od mája 2020 pre podozrenie z „vyvolávanie problémov“ – čo je nejasne definované obvinenie, ktoré sa podľa agentúry AP v Číne často používa v súvislosti s politickými kauzami.

Hovorkyňa OSN Marta Hurtadová v piatok v Ženeve zverejnila vyhlásenie, v ktorom OSN vyzýva čínske úrady, „aby zvážili okamžité a bezpodmienečné prepustenie Čang – prinajmenšom z humanitárnych dôvodov – a aby jej poskytli okamžitú život zachraňujúcu zdravotnú starostlivosť, rešpektujúc pri tom jej vôľu aj jej dôstojnosť“.

Čang vo februári roku 2020 odcestovala do Wu-chanu, aby  podala správu o chaose v tomto epicentre pandémie, a vo svojich videách nahrávaných na smartfón spochybňovala spôsob, ako úrady riešili epidémiu.

Na protest proti svojmu uväzneniu a odsúdeniu Čang vyhlásila a držala niekoľko hladoviek. Jej rodina nedávno upozornila, že Čang trpí podváhou a „nebude už dlho žiť“.

Hurtadová informovala, že Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva v komunikácii s čínskymi úradmi opakovane vyjadroval znepokojenie nad prípadom Čang a okrem iného požiadal o „objasnenie trestného konania vedeného proti nej v dôsledku toho, čo sa javí ako legitímne novinárske aktivity“.

Čang patrí do skupiny štyroch občianskych aktivistov – neprofesionálnych novinárov zadržaných po zverejnení správ o pomeroch vo Wu-chane: okrem nej sú perzekvovaní aj Čchen Čchiou-š‘, Fang Pin a Li Cche-chua.

Hurtadová v súvislosti s ich aktivitami zdôraznila, že „slobodný tok relevantných informácií má mimoriadny význam v počiatočných štádiách krízových situácií, ako sú núdzové situácie v oblasti verejného zdravia“.

Čínska vláda čelí obvineniam, že na začiatku pandémie  utajovala dôležité informácie, ktoré mohli pomôcť spomaliť šírenie vírusu.

Momentálne v Číne sporadicky vznikajú lokálne ohniská nákazy, aj keď iné často sveta zažívajú ďalšiu vlnu pandémie. Čínska vláda momentálne pracuje s naratívom, v ktorom zásluhy za návrat života takmer do normálu pripisuje vládnucej komunistickej strane.

(tasr)