Výbušné zariadenie z Liverpoole mohlo byť za iných okolností oveľa ničivejšie. Polícia sa domnieva, že šlo o teroristický čin.


Po domácky vyrobené výbušné zariadenie, ktoré explodovalo v nedeľu vo vozidle taxislužby pred ženskou nemocnicou v Liverpoole, mohlo spôsobiť zranenia i smrť mnohým osobám, ak by bolo aktivované za iných okolností: na zosilnenie ničivého efektu totiž obsahovalo guľôčky z ložísk.

Russ Jackson, šéf protiteroristickej polície v regióne North West, v piatok vysvetlil, že bomba bola vyrobená s použitím „podomácky vyrobených výbušnín“ a boli „k nej pripevnené kovové guľôčky, ktoré by fungovali ako šrapnel“.

„Ak by vybuchla za iných okolností, spôsobila by vážne zranenie alebo smrť,“ dodal vo vyhlásení.

Spresnil, že toto výbušné zariadenie sa líši od toho, ktoré bolo použité pri útoku na koncertnú sálu v Manchestri v roku 2017.

Polícia sa domnieva, že aj v prípade útoku v Liverpoole šlo o teroristický čin. O život pri ňom prišiel Emad Al Swealmeen, ktorý je podozrivý z jeho spáchanie, a zranenia utrpel vodič taxíka.

Polícia naďalej prešetruje okolnosti výbuchu a nevylučuje ani neúmyselnú aktiváciu výbušného zariadenia, súvisiacu napríklad s pohybom taxíka alebo jeho zastavením.

V stredu polícia informovala, že Emad Al Swealmeen svoj útok pripravoval „prinajmenšom“ odvtedy, ako si v apríli prenajal ubytovanie.

Jackson priznal, že zistiť, ako boli súčasti výbušného zariadenia zakúpené, je ťažké, pretože „nákupy boli rozložené na niekoľko mesiacov a Al Swealmeen (pri tom) používal viacero mien.“

(tasr)