Celé Nemecko je jedna veľká epidémia, konštatoval šéf Inštitútu Roberta Kocha. Nemocnice a jednotky intenzívnej starostlivosti sú preťažené.

Nemecko sa v dôsledku zvýšeného šírenia koronavírusu dostalo do „celonárodného núdzového stavu“. Konštatoval to v piatok Lothar Wieler, šéf Inštitútu Roberta Kocha, ktorý je národným centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb.

V niektorých častiach krajiny už podľa jeho slov nie je garantovaná bežná zdravotná starostlivosť, pretože nemocnice a jednotky intenzívnej starostlivosti sú preťažené.

Nemecké letectvo medzičasom potvrdilo správy denníka Bild, podľa ktorého sa pripravujú na pomoc s transferom pacientov do nemocníc s voľnými lôžkami.

„Celé Nemecko je jedna veľká epidémia,“ povedal Wieler novinárom v Berlíne a dodal, že je to „celonárodný núdzový stav“ a preto je potrebné „zatiahnuť núdzovú brzdu“.

Vyzval na zavedenie ďalších opatrení s cieľom zastaviť nárast nových potvrdených prípadov COVID-19, ktoré už tretí deň v rade prekročili 50-tisíc. Inštitút Roberta Kocha zaznamenal aj ďalších 201 úmrtí, čím sa doterajší počet obetí pandémie v Nemecku dostal na 98 739.

Horná komora nemeckého parlamentu v piatok schválila nové opatrenia navrhnuté vznikajúcou stredo-ľavou koalíciou, ktorá vzišla zo septembrových volieb. Tie okrem iného zahŕňajú preukazovanie sa potvrdením o očkovaní, prekonaní COVID-19 alebo negatívnom teste pri vstupe do spoločných pracovných priestorov a verejnej dopravy.

Odchádzajúca kancelárka Angela Merkelová sa zároveň s premiérmi 16 spolkových krajín dohodla na zavedení novej hranice pre opatrenia súvisiacej s počtom pacientov s COVID-19 prijatých do nemocníc na 100-tisíc obyvateľov počas siedmich dní. Niektoré spolkové krajiny tiež zvažujú zavedenie povinného očkovania pre niektoré profesijné skupiny, ako napríklad zdravotníkov a zamestnancov sociálnych zariadení.

Súčasný nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn v piatok vyzval na spoločnú snahu celého národa v reakcii na nárast prípadov koronavírusu. „V krátkom čase nedokážeme zlomiť krivku (infekcií) len očkovaním a posilňovacími dávkami vakcín,“ konštatoval na spoločnej tlačovej konferencii s Wielerom, ktorý vyzval Nemcov, aby pomohli obmedziť šírenie vírusu redukciou svojich sociálnych kontaktov.

(sita)