V Nemecku zavedú obmedzenia pre nezaočkovaných a povinnú vakcináciu zdravotníkov. Dohodli sa premiéri spolkových krajín s kancelárkou.

Nemeckí lídri sa vo štvrtok dohodli na zavedení nových opatrení, ktoré obmedzia mobilitu obyvateľov nezaočkovaných proti ochoreniu COVID-19. Rozhodli sa tiež zaviesť povinné očkovanie pre všetkých zamestnancov nemocníc a domovov dôchodcov, informovala agentúra AFP.

Na nových opatreniach sa zhodli na krízovom virtuálnom zasadnutí premiéri 16 spolkových krajín s dosluhujúcou spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou s cieľom zastaviť rýchly nárast počtu nových prípadov nákazy.      Na videokonferencii sa zúčastnil aj súčasný vicekancelár a minister financií Olaf Scholz, ktorý zrejme v decembri nahradí Merkelovú na čele spolkovej vlády.

„Musíme urýchlene zabrzdiť exponenciálny rast počtu infikovaných a nových pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti,“ uviedla Merkelová, ktorá označila súčasnú epidemickú situáciu v Nemecku za „veľmi dramatickú“.

Podľa kancelárky by sa mnohé zo súčasných opatrení vôbec nemuseli zavádzať, ak by bola v Nemecku vyššia úroveň zaočkovanosti.

Plne zaočkovaných je zatiaľ len necelých 68 percent Nemcov, pričom zaočkovanosť je ešte nižšia v regiónoch na východe a juhu krajiny, ktoré momentálne zaznamenávajú rekordné počty infikovaných a pacientov s covidom, uvádza stanica Deutsche Welle. Podľa odborníkov sa situácia zlepší, keď úroveň zaočkovanosti výrazne presiahne hranicu 75 percent.

V spolkových krajinách, kde budú hospitalizovaní s covidom viac než traja ľudia na 100.000 obyvateľov, bude platiť tzv. pravidlo 2G. To znamená, že na hromadné podujatia, ako sú kultúrne, športové či iné voľnočasové podujatia, tam budú mať prístup len ľudia, ktorí sú zaočkovaní alebo už prekonali covid. Politici chcú presadiť, aby s pravidlo 2G aplikovalo aj na hráčov futbalovej Bundesligy.

V súčasnosti majú nižší počet hospitalizácií len štyri zo 16 spolkových krajín: Hamburg, Dolné Sasko, Šlezvicko-Holštajnsko a Sársko. Pravidlo 2G už v priebehu novembra zaviedli v Sasku a Bavorsku.

V regiónoch, kde počet pacientov presiahne šesť na 100.000 obyvateľov, bude platiť ešte prísnejšie pravidlo 2G plus. Na hromadných podujatiach sa tam budú môcť zúčastňovať len zaočkovaní ľudia s negatívnym testom na koronavírus.

Ak počet hospitalizovaných presiahne deväť na 100.000 obyvateľov, budú sa zavádzať ešte prísnejšie opatrenia, napríklad obmedzovanie sociálnych kontaktov.

Spolkový snem, dolná komora nemeckého parlamentu, vo štvrtok po emotívnej rozprave schválila návrh zákona, ktorý by mal vytvoriť nový právny rámec pre zavádzanie ďalších obmedzení proti šíreniu koronavírusu. Návrh vypracovala trojica strán, ktoré v súčasnosti rokujú o zostavení novej spolkovej vlády: sociálni demokrati, Zelení a liberáli z FDP.

Schválený návrh sa však nepozdáva Merkelovej konzervatívcom, podľa ktorých je navrhovaný nový právny rámec menej efektívny než ten doterajší, ktorého platnosť sa skončí 25. novembra. Konzervatívci preto pohrozili, že návrhu pri piatkovom hlasovaní v hornej komore parlamentu budú hlasovať proti. Návrh by v takomto prípade neprešiel, čo by oddialilo realizáciu opatrení, na ktorých sa vo štvrtok dohodli krajinskí premiéri.

Návrh počíta so zavedením pravidla 3G, na základe ktorého by sa zamestnanci pri vstupe na pracoviská museli preukazovať potvrdením o úplnom zaočkovaní, prekonaní covidu alebo negatívnym výsledkom testu. To isté pravidlo by sa malo uplatňovať aj vo verejnej doprave. Návrh zakotvuje i pravidlá pre prácu z domu, ako aj povinné každodenné testovanie pre všetkých zamestnancov a návštevníkov domovov sociálnych služieb, zaočkovaných aj nezaočkovaných.

(tasr)