Ozbrojené sily vyčlenia na boj s pandémiou 400 vojakov po celom Slovensku. Naď apeluje na ľudí, aby boli zodpovední.

Ozbrojené sily vyčlenia od štvrtka na boj s pandémiou 400 vojakov po celom Slovensku. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) s tým, že nasadia ďalších. Zároveň vyzval politické strany, aby nezneužívali situáciu a neorganizovali zhromaždenia, pretože práve v rámci nich sa ochorenie COVID-19 šíri. Apeluje aj na ľudí, aby boli zodpovední a menej sa pohybovali.

„OS a celý rezort obrany urobí všetko preto, tak, ako to bolo od začiatku, aby sme pomohli,“ povedal Naď. Pripraviť chcú také opatrenia, aby na pomoc s pandémiou mohli vyčleniť ešte viac vojakov. Dodal, že vojaci pomáhajú na Regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ).

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) deklaroval, že policajti budú kontrolovať dodržiavanie opatrení a tvrdo postihovať porušenia. Pripomenul aj útoky na zdravotníkov a lekárov. „K tomuto nesmie dochádzať a pár desiatok ľudí nesmie terorizovať ostatných občanov SR,“ podotkol Mikulec.

Policajti budú podľa ministra spolu s RÚVZ kontrolovať prevádzky. Upozornil, že zmenou zákona sú možnosti sankcie do 5000 eur a pri opakovanom porušení hrozí zatvorenie prevádzky.

Na otázky o tom, či je kontrola opatrení dostatočná a či polícia adekvátne zasiahla aj pri stredajších protestoch odpovedal Mikulec tým, že policajti v uliciach nasadzujú vlastné životy, aby ochránili zdravie občanov. Podotkol však, že úlohou polície je okrem kontroly opatrení na boj s pandémiou vykonávať aj ďalšie úlohy, ktoré im vyplývajú zo zákona. Myslí si, že polícia protesty zvládla dobre.

(tasr)