V Česku sa pravdepodobne obnoví očkovanie vo firmách. Uviedol to dosluhujúci český premiér Andrej Babiš.

ČR plánuje obnoviť testovanie vo firmách, uviedol vo štvrtok odchádzajúci český premiér Andrej Babiš. Zatiaľ však nie je jasné, či by sa týkalo všetkých zamestnancov alebo len nezaočkovaných, píše spravodajský server Novinky.cz.

Babiš ešte v stredu povedal, že Česká republika od pondelka 22. novembra plánuje zaviesť tzv. bavorský model. Pre služby či hromadné udalosti bude uznávané iba očkovanie a človek, ktorý už prekonal covid.

„Okrem týchto obmedzení sa pravdepodobne vraciame k testovaniu vo firmách,“ povedal Babiš vo štvrtkovom vysielaní Českého rozhlasu. Štát na to podľa odchádzajúceho premiéra firmám poskytne prostriedky. Vláda však ešte rozhodne, či sa toto testovanie bude týkať len nezaočkovaných osôb alebo všetkých zamestnancov.

Vláda chce firmy takisto vyzvať, aby zásadne obmedzili hromadné podujatia a zaviedli pre zamestnancov prácu z domu (tzv. home office) v prípadoch, keď je to možné.

Česko za stredu zaznamenalo 14,119 nových prípadov ochorenia COVID-19. V nemocniciach je v súčasnosti 4400 ľudí, čo je v porovnaní s minulou stredou (10. novembra) nárast približne o 700 osôb.

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch vo štvrtok vláde predloží návrh, na základe ktorého bude od pondelka uznávané už len očkovanie alebo prekonanie covidu. Tento návrh ministerstvo zdravotníctva v piatok 12. novembra predložilo expertom z AntiCovid tímu.

„Ten sa k nemu síce vyjadril odmietavo, ale ani neprišiel s iným riešením,“ napísal Vojtěch v stredu na Twitteri. „Nemôžeme sa len prizerať, ako sa nám plnia nemocnice,“ dodal.

(tasr)