Do Bieloruska mieri lietadlo z Iraku, má odviesť irackých migrantov.

Lietadlo irackej leteckej spoločnosti Iraqi Airways odletelo vo štvrtok ráno z Bagdadu do Minska, aby z Bieloruska evakuovalo irackých migrantov, ktorí sa nachádzajú na poľsko-bieloruských hraniciach. Informovala o tom agentúra TASS.

„Let sa uskutoční na základe získaných povolení od irackých a bieloruských orgánov,“ uviedol generálny riaditeľ Iraqi Airways Abbás Umrán Músá pre irackú televíziu as-Sumaríja (Alsumaria News).

Iracké úrady prednedávnom informovali o registrácii 430 migrantov, ktorí sa nachádzajú v okolí poľsko-bieloruských hraníc a sú pripravení vrátiť späť do svojej vlasti.

„Na evakuačný let z Minska sa prihlásilo 430 ľudí,“ uviedol hovorca irackého ministerstva zahraničných vecí Ahmad Saffár. Zároveň dodal, že na konzuláte v súčasnosti prebieha registrácia ďalších 50 migrantov, ktorí sa chcú vrátiť z poľsko-bieloruského pohraničia do Iraku.

Migračná kríza na hraniciach Bieloruska s Lotyšskom, Litvou a Poľskom, kam migranti prúdia od začiatku roka, sa prudko zhoršila 8.

novembra. K poľským hraniciam sa z Bieloruska dostalo niekoľko tisícok ľudí a odmietajú opustiť danú oblasť.

Európska únia obviňuje Minsk zo zámernej eskalácie napätia a vyzýva na uvalenie ďalších sankcií voči Bielorusku. Lukašenko vyhlásil, že za situáciu, naopak, nesú zodpovednosť samotné západné štáty, keďže ľudia utekajú pred vojnou rozpútanou vo svojej vlasti následkom konania Západu.

(tasr)