Od pondelka budú nezaočkovaní pri vstupe do Rakúska potrebovať PCR test. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí.

Rakúsko od pondelka (22. 11.) sprísňuje podmienky vstupu do krajiny pre neočkovaných. Po novom sa cestujúci, s výnimkou pendlerov, budú musieť preukázať negatívnym výsledkom PCR testu proti ochoreniu COVID-19. Antigénový test ani test na protilátky už uznávaný nebude. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na svojom webe.

Pre pendlerov bude platiť tzv. pravidlo „3G“, teda povinnosť predložiť potvrdenie o očkovaní, o prekonaní ochorenia alebo negatívny výsledok testu. Môže ísť o PCR test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší ako 24 hodín. Antigénové samotesty akceptované nebudú.

„Netreba tiež zabúdať na to, že tak ako (vnútroštátne) v celom Rakúsku, bude aj pri vstupe do krajiny skrátená platnosť očkovacích preukazov z jedného roka na deväť mesiacov (270 dní). Pre toto opatrenie však platí prechodná lehota do 6. decembra,“ doplnil štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

(tasr)