Inflácia v eurozóne zrýchlila v októbri na 13-ročné maximum. Ukazujú to údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostat.

Miera inflácie v eurozóne zrýchlila v októbri na viac než 4 %, čím sa dostala na najvyššiu úroveň za viac než 13 rokov. Poukázali na to v stredu zverejnené konečné údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostat.

Ako Eurostat informoval, spotrebiteľské ceny v eurozóne vzrástli v októbri medziročne o 4,1 % po 3,4-percentnom raste v septembri. Úrad tak potvrdil svoj predbežný odhad z 29. októbra. Októbrový rast cien je najvýraznejší od júla 2008.

Zrýchlenie inflácie zaznamenala aj širšia Európska únia. V tomto prípade sa spotrebiteľské ceny zvýšili v októbri medziročne o 4,4 %, zatiaľ čo v septembri ich rast dosiahol 3,6 %.

Vývoj inflácie v eurozóne najvýraznejšie ovplyvnili ceny energií. Tie sa zvýšili o 23,7 %.

Z členských štátov EÚ rástli spotrebiteľské ceny najslabším tempom na Malte, kde medziročná inflácia dosiahla 1,4 %. Nízku mieru inflácie vykázali aj Portugalsko (1,8 %) a Fínsko a Grécko (v obidvoch prípadoch 2,8 %).

Najvyššiu infláciu zasa zaznamenali Litva (8,2 %), Estónsko (6,8 %) a Maďarsko, kde sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 6,6 %. Miera inflácie na Slovensku dosiahla 4,4 %.

(tasr)