Nikaragujskému prezidentovi Ortegovi zakázali vstup do USA. Spojené štáty už zaviedli aj finančné sankcie voči predstaviteľom nikaragujského režimu.

Nikaragujskému prezidentovi Danielovi Ortegovi, znovuzvolenému v nedávnych sporných voľbách, zakázali v utorok vstup na územie USA. Rovnaký zákaz sa vzťahuje aj na Ortegovu manželku a viceprezidentku Rosario Murillovú a na členov jeho vlády, informovala agentúra AFP.
„Represívne a nekalé praktiky Ortegovej vlády a jeho stúpencov prinútili Spojené štáty konať,“ zdôvodnil zavedenie zákazu americký prezident Joe Biden.

Ortega podľa neho zbavil občanov Nikaraguy práva slobodne si zvoliť svojich zástupcov v demokratických voľbách a svojich politických odporcov vystavuje fyzickému i psychologickému teroru.

Spojené štáty už v pondelok informovali o zavedení finančných sankcií voči predstaviteľom nikaragujského režimu. Vlastné sankcie voči vládnym činiteľom Nikaraguy zaviedli aj Británia a Kanada.

Prezidentské a parlamentné voľby v Nikaraguy, ktorým predchádzalo niekoľko mesiacov prenasledovania politických oponentov, sa konali 7. novembra. Západné krajiny označili hlasovanie za nelegitímne. Podľa oficiálnych výsledkov Ortega získal takmer 76 percent odovzdaných hlasov.

V uplynulých mesiacoch bolo na základe vágnych obvinení z podkopávania „suverenity Nikaraguy“ zadržaných viac ako 30 predstaviteľov opozície, vrátane Ortegových bývalých partizánskych spolubojovníkov a potenciálnych prezidentských kandidátov.

Ortega bol prvýkrát pri moci už v rokoch 1979-1990. V roku 2006 bol opätovne zvolený za prezidenta a postupne sa začal uchyľovať k čoraz autoritárskejším metódam vládnutia. EÚ po nedávnom spornom znovuzvolení Ortegu vyhlásila, že režim v Nikarague už možno v súčasnosti považovať za plne autokratický.

Daniel Ortega (76) je údajne vážne chorý a v krajine v skutočnosti vládne jeho manželka, ktorá je od roku 2017 viceprezidentkou.

(tasr)