Európska rada vyzvala Arménsko a Azerbajdžan na vyhlásenie úplného prímeria po opätovnom vypuknutí konfliktov. Predseda Európskej rady Charles Michel vyzval v utorok lídrov Arménska a Azerbajdžanu, aby vyhlásili „úplné prímerie“. Vyjadril sa tak po tom, ako medzi týmito znepriatelenými krajinami na ich spoločných hraniciach opäť vypukli potýčky. Informovala o tom agentúra AFP.

Michel ani jednej z dvoch strán nepripísal vinu za „náročnú situáciu v regióne“, ale apeloval na „bezodkladnú deeskaláciu a úplné prímerie“. „EÚ je odhodlaná spolupracovať s partnermi na prekonaní napätia v prospech prosperujúceho a stabilného južného Kaukazu,“ uviedol Michel na Twitteri. Šéf Európskej rady podľa vlastných slov hovoril s  azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom a arménskym premiérom Nikolom Pašinjanom.

Arménske ministerstvo obrany predtým zverejnilo správy, že počas najnovších potýčok s azerbajdžanskými silami bolo zabitých niekoľko vojakov a 12 bolo zajatých. Arménsko tiež tvrdí, že stratilo kontrolu nad dvoma vojenskými pozíciami neďaleko hranice s Azerbajdžanom. Baku naopak obviňuje z vyprovokovania ozbrojených zrážok Jerevan a tvrdí, že zranenia utrpeli i dvaja azerbajdžanskí vojaci.

Šesťtýždňový vojenský konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom vypukol v septembri 2020 a vyžiadal si približne 6500 obetí na životoch vrátane civilistov. Boje sa zastavili po podpísaní Ruskom sprostredkovanej mierovej dohody začiatkom novembra minulého roka. Azerbajdžan v tomto konflikte získal späť veľkú časť územia, o ktoré prišiel vo vojne v 90. rokoch.

(tasr, min)