Česi udelili Čaputovej medailu za starostlivosť o pravdu. Tá ju vníma aj ako ocenenie priateľstva a dobrých vzťahov medzi Českom a Slovenskom.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová si v utorok počas návštevy Prahy prevzala z rúk predsedu Senátu Parlamentu Českej republiky (PČR) Miloša Vystrčila striebornú medailu Senátu PČR za mimoriadnu starostlivosť o pravdu, slobodu, politickú kultúru a vládu práva. Informoval o tom spravodajský portál Seznam Zprávy.

„Chcem vám poďakovať za to, ako sa správate a akým spôsobom dávate príklad ostatným. Som hrdý na to, že vás tu môžem privítať a oceniť vás. Chcem vám a celému Slovensku popriať všetko dobré a pozdravujte v mene Senátu celé Slovensko,“ uviedol Vystrčil počas slávnostnej ceremónie.

„Je mi cťou, že ocenenie preberám z rúk predsedu inštitúcie, ktorá si potrebu ochrany demokracie nesie vo svojom poslaní. Senát PČR je jedným z pilierov dodržiavania demokratických princípov, ľudských práv a slobody v Česku. Ale je aj nositeľom týchto hodnôt za hranice vašej vlasti,“ povedala v ďakovnom prejave Čaputová.

Striebornú medailu prezidentka podľa vlastných slov vníma nielen ako svoje ocenenie, ale aj ako ocenenie priateľstva a dobrých vzťahov medzi Českom a Slovenskom.

Čaputová v utorok po prílete na pražské letisko zamierila najprv do Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN), kde ju prijal jej český partner Miloš Zeman. Na programe má ďalej stretnutie s novou predsedníčkou Poslaneckej snemovne PČR Markétou Pekarovou Adamovou či debatu so študentmi. Pri príležitosti stredajšieho (17. 11.) štátneho sviatku položí kvety k pamätníku na Národnej triede v Prahe.

Foto: Marián Garaj/TASR

(tasr)