Koalícia SPOLU a PirSTAN je pripravená prevziať vládu, povedal Fiala. V stredu predstaví prezidentovi kompletný zoznam kandidátov na ministrov. Informoval o tom český spravodajský server Novinky.cz

„Sme pripravení okamžite prevziať zodpovednosť za vládu v tejto krajine. Sme vo vážnej situácii, musí tu byť vláda, ktorá sa opiera o väčšinu v Poslaneckej snemovni,“ povedal Fiala po rokovaní vznikajúcej vládnej koalície.

Na stredu má preto naplánované stretnutie s Zemanom. „Predložím mu návrh na členov novej vlády,“ priblížil Fiala. Po tejto schôdzke by mal byť jasnejší harmonogram, podľa ktorého prevezme Fialova koalícia vládu po premiérovi v demisii Andrejovi Babišovi.

V novej vláde bude napríklad Zbyněk Stanjura (ODS) ako minister financií či Marian Jurečka (KDU-ČSL) ako šéf rezortu práce a sociálnych vecí, píšu Novinky.cz.

Ministerstvo vnútra má podľa očakávaní viesť šéf Starostov a nezávislých Vít Rakušan, ministerstvo pre miestny rozvoj dostane na starosti predseda Pirátov Ivan Bartoš a ministrom zdravotníctva by sa mal stať Vlastimil Válek z TOP 09.

Pred utorkovým rokovaním vznikol prvý koaličný spor, keď Olga Richterová z Pirátov pre Novinky uviedla, že pre jej stranu sú niektorí kandidáti na ministrov za koalíciu SPOLU neprijateľní a chcú sa proti nim vymedziť. To vyvolalo kritiku od hajtmana Juhočeského kraja Martina Kubu aj podpredsedu KDU-ČSL Jana Bartoška.

Richterová odmietla uviesť konkrétne mená, spor sa ale zrejme týka kandidáta na ministra spravodlivosti, ktorým je Pavel Blažek z ODS, analyzujú Novinky.

Poslanci novozvolenej dolnej komory českého parlamentu si na minulotýždňovej ustanovujúcej schôdzi vybrali za svoju predsedníčku Markétu Pekarovú Adamovú. Kandidátka koalície SPOLU Pekarová Adamová (TOP 09) dostala v stredajšej tajnej voľbe 102 poslaneckých hlasov zo 122 odovzdaných.

(tasr)