Na Zodpovednom proteste za slobodné univerzity sa zúčastnilo viac ako tisíc študentov, členov akademickej obce aj verejnosti.

Protest sa začal dnes o 13:00 pred budovou Univerzity Komenského (UK) v Bratislave na Šafárikovom námestí a skončil sa na Námestí slobody, kde bolo pripravené pódium pred Fakultou architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave. Proti novele zákona o vysokých školách vznikla aj online petícia za zachovanie akademickej samosprávy, pod ktorú sa vyzbieralo od jej vzniku 5. novembra takmer 17-tisíc podpisov. Ako priblížil predseda Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) Filip Šuran pre médiá, protestom chceli ukázať, že novela nerieši proklamované problémy, ktoré by mala riešiť, pričom ohrozuje vysoké školy politizáciou. Ako uviedol, z pohľadu študentov novela nerieši odliv študentov, podľa neho mu môže dokonca dopomôcť. Šuran si totiž nevie predstaviť mladého človeka, ktorý by chcel študovať na Slovensku na spolitizovanej škole. Rektor Univerzity Komenského v Bratislave Marek Števček podotkol, že súčasné vedenie ministerstva má historický primát v zjednotení akademickej obce „do poslednej ženy a muža“. Mrzí ho však, že sa to stalo pri takejto príležitosti.

„ŠRVŠ stále vidí obrovský priestor na politizáciu vysokých škôl v rámci predloženej novely. Vidíme tam veľa problémov, ktoré, ak neodstránime, tak úradujúci minister si bude môcť robiť s vysokými školami, čo chce,“ priblížil Šuran. Dodal, že im ide o to, aby rozporové konanie nebolo len formálne, ale aby sa v rámci neho diskutovalo. Zdôraznil, že oni v novele zákona politizáciu vidia. Ak budú odstránené problémy, vedia si predstaviť, že by bola novela predložená aj v Národnej rade SR.

Predseda Rady vysokých škôl SR Martin Putala označil za základný problém, že ministerstvo nevníma podnety z akademickej obce a nekomunikuje. Protestom chcú upozorniť spoločnosť na vážnosť toho, čo by priniesla takáto novela zákona o vysokých školách. Dodal, že sa hlásia k reformám a k zlepšovaniu, ale odmietajú polopravdy, lži a očierňovanie vysokých škôl pri obhajovaní novely. Prezident Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) Rudolf Kropil doplnil, že oni podporia dobré reformy.

Števček podľa vlastných slov apeloval na ministerstvo, aby pozvalo na rozporové konanie všetkých, ktorí vzniesli pripomienky. „Ak zákon nestiahnu, tak záleží od toho, ako sa postavia k tým pripomienkam, pretože väčšina tých pripomienok je, aby sa zákon stiahol,“ konštatoval s tým, že za stiahnutie je aj Konferencia biskupov Slovenska či Generálna prokuratúra SR. Dúfa, že aj tento protest ministerstvo zobudí, aby urobili nejakú sebareflexiu a priznali si, že proces bol „zbabraný“ a je čas vrátiť sa späť k rokovaniam. Predpokladá, že protestné akcie budú pokračovať, verí však aj v slušný a kultivovaný dialóg.

Na proteste držali zúčastnení okrem červených a žltých balónov aj transparenty s protestnými heslami ako napríklad „Naša škola nie je vaša firma“, „Áno reforme, nie politizácii“ či „Vaša novela nestojí za veľa“. Hlavný organizátor protestu Univerzita Komenského v Bratislave zároveň účastníkom rozdávala žlté respirátory. Na protest prišli aj poslucháči Univerzity J. Selyeho v Komárne, Trenčianskej univerzity v Trenčíne či Jesseniho lekárska fakulta UK.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR neplánuje predstavenú novelu o vysokých školách stiahnuť. Počas dnešného rokovania vlády to povedal štátny tajomník ministerstva Ľudovít Paulis (SaS). Zároveň podotkol, že v súčasnosti platnom zákone je možnosť politizácie omnoho väčšia, pričom v ich návrhu sa dosah ministerstva zásadne obmedzuje. Šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS) priblížil, že medzirezortné pripomienkové konanie o novele sa skončilo 12. novembra a v priebehu tohto týždňa ho plánuje ministerstvo vyhodnocovať. Následne odprezentuje aktualizovanú novelu.

Novela zákona o vysokých školách, ktorá mala podľa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR zaistiť kvalitnejšie vysoké školstvo, priniesť funkčné miesta docentov a profesorov, financovanie podľa kvality či kratšie externé štúdium, bola v medzirezortnom pripomienkovom konaní do 12. novembra. Predstavitelia akademickej obce však žiadali o jej stiahnutie. Vo svojich stanoviskách z 28. októbra sa zhodli na tom, že predložená novela nezodpovedá tomu, čo sa dohodlo na kontaktnej skupine, ktorá vznikla v marci, a nereflektuje jej požiadavky. Najzásadnejšie výhrady akademickej obce proti predloženému návrhu novely smerujú k viacerým porušeniam akademických slobôd, napríklad k zmene voľby rektora či postaveniu dekana aj presunu niektorých kompetencií akademického senátu.

Foto: TASR/Jaroslav Novák

(sita)