Bývalý izraelský premiér Netanjahu opäť predstúpil pred súd v prípade korupcie. Svedčiť proti nemu mal jeho bývalý dôverník.

Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v utorok postavil pred súd v Jeruzaleme prvýkrát po vyše pol roku v procese týkajúcom sa korupcie. Svedčiť proti nemu mal jeho bývalý dôverník, informovala agentúra AP.

Dlho očakávané svedectvo však súd odložil na budúci týždeň v dôsledku námietky Netanjahuových obhajcov.

Bývalý spolupracovník izraelského expremiéra Nir Hefec je korunným svedkom obžaloby v procese v súvislosti s tesnou blízkosťou k Netanjahuovi počas mnohých rokov jeho úradovania a je kľúčovou súčasťou dokazovania, píše AP.

Hefec zanechal dlhoročnú kariéru novinára v roku 2009 a začal pracovať ako hovorca Netanjahuovej vlády. Neskôr sa v roku 2014 stal hovorcom i poradcom Netanjahuovej rodiny.

Izraelský expremiér vstúpil v utorok do pojednávacej miestnosti v sprievode svojich obhajcov, mladšieho syna Avnera a dvojice stúpencov zo svojej politickej strany Likud. Zabezpečenie okolia budovy súdu bolo oveľa nižšie než počas predchádzajúcich pojednávaní, keď bol ešte Netanjahu premiérom, píše AP.

Jeho obhajcovia okamžite požiadali o odloženie utorkového pojednávania po tvrdeniach, že sa objavil nový svedok, ktorý tvrdí, že Netanjahuova manželka Sara prijala drahý náramok ako dar od dvoch priateľov miliardárov – hollywoodskeho producenta Arnona Milchana a austrálskeho miliardára Jamesa Packera.

Tím Netanjahuových obhajcov argumentoval, že expremiér a jeho manželka boli najnovšími tvrdeniami zaskočení a majú právo preštudovať dôkazový materiál ešte predtým, než bude Hefec vypovedať.

Súd po krátkej porade požiadavku prijal a Hefecovu svedeckú výpoveď odložil na nasledujúci pondelok 22. novembra. Netanjahu, ktorý je v súčasnosti opozičným lídrom v izraelskom parlamente, čelí obvineniam z podvodu, porušenia dôvery a prijímania úplatkov v troch separátnych prípadoch, pripomína AP. Očakáva sa, že pojednávania potrvajú niekoľko rokov.

(tasr)