Pre pacientov s COVID-19 je voľných už len 20 lôžok s podporou umelej pľúcnej ventilácie. V Žilinskom kraji už nie je voľná žiadna a v Nitrianskom len jedna.

Pre nových pacientov, ktorí nepotrebujú kyslíkovú podporu, je voľných približne 600 lôžok. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vydal pokyn, aby nemocnice v najviac postihnutých regiónoch reprofilizovali lôžka aj nad rámec pôvodne stanovenej maximálnej tretej fázy kapacity. „Vďaka aplikácii e-lôžko vieme presne, kde je koľko lôžok voľných a záchranka s pacientom je nasmerovaná do konkrétneho zdravotníckeho zariadenia,” vysvetlil, ako fungujú presuny pacientov štátny tajomník rezortu Kamil Száz. Ministerstvo spolupracuje aj so samosprávnymi krajmi.

Čo sa týka umelej pľúcnej ventilácie (UPV), v Žilinskom kraji už nie je voľná žiadna a v Nitrianskom len jedna. V Prešovskom a Bratislavskom kraji sú voľné po dve lôžka s možnosťou zapojenia UPV, v Trenčianskom a Trnavskom po tri. Košický kraj má voľné štyri UPV a Banskobystrický päť takýchto lôžok.

Z celkovo 455 reprofilizovaných lôžok v Banskobytrickom kraji je pre COVID pacientov ešte voľných 150 postelí, z 287 v Bratislavskom kraji už len 22. V Košickom kraji reprofilizovali 515 lôžok, z nich je voľných 47. V Nitrianskom kraji s 371 reprofilizovanými lôžkami ostalo 132 voľných. Prešovský kraj mal k dispozícii 624 takýchto postelí, už ich je len 28 neobsadených. Z 322 reprofilizovaných lôžok v Trenčianskom kraji nie je využitých 56, z 305 v Trnavskom kraji 151 a zo 475 v Žilinskom kraji 37.

(sita)