Čo robí Rakúsko inak ako Slovensko? Lockdown pre nezaočkovaných, skrátená platnosť druhej dávky, píše v porovnaní oboch krajín Eva Struhárňanská v Štandarde.

V susednom Rakúsku už dve dávky očkovacej látky dostalo 65 percent občanov. V nemocniciach majú 2 455 pacientov, avšak na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) je ich až 441. Od 8. novembra sa dostanú v Rakúsku do reštauračných, turistických, kultúrnych a športových zariadení iba zaočkovaní a tí, ktorí prekonali covid. Od pondelka 15. novembra tamojšia vláda ešte pritvrdila a stanovila plošný lockdown pre nezaočkovaných. Nariadenie je platné do 24. novembra. Po tomto dátume sa môže predĺžiť.

„Na Slovensku sa plne zaočkovalo približne 45 percent občanov, teda o 20 percent menej než v Rakúsku. V nemocniciach je hospitalizovaných 2 637 pacientov, z toho 236 je vo vážnom stave na JIS. Slovensko je však s necelým päť a pol milióna obyvateľov menej ľudnatou krajinou než Rakúsko, kde žije takmer deväť miliónov ľudí. V Rakúsku sa iba s testom nedostanete na podujatia ani do niektorých zariadení. Slovensko sa od augusta riadi regionálnym covid automatom, ktorý v prípade priaznivej epidemickej situácie umožňuje vstup do zariadení aj testovaným. Ani pohyb neobmedzujeme, hoci by sme v bordových a čiernych okresoch mohli. Podmienkou je totiž vyhlásenie núdzového stavu. Ten nemusí platiť celoštátne – stačí ho vyhlásiť v dotknutých okresoch. Toto opatrenie už dva týždne odporúča aj konzílium odborníkov. Očkovanie podľa nich nestačí, pretože v rizikovej skupine nad 60 rokov chýba zaočkovať asi 420-tisíc seniorov“, píše Eva Struhárňanská.

Cele článok si môžete prečítať v denníku Štandard.

(fan)