Nový prístroj pre korektný jazyk potlačí nevhodnú konverzáciu sirénou. Vynález predstavili tento týždeň na veľtrhu v Dubaji,

píšu Novinky.cz

Zariadenie The Themis, ktoré veľkosťou a vzhľadom pripomína stolovú lampu počúva konverzáciu. Má byť určené na moderovanie diskusií na univerzitách, uvádzajú výrobcovia s tým, že dúfajú, že by ich dielo mohlo prispieť k lepšej sebakritike diskutujúcich.

Okrem zakázaných slov by mala Themis rozpoznávať aj nevhodné vtipy, najmä tie rasistické. Uplatnenie by mohlo mať nielen na univerzitách, ale aj v rodinách.

„Prostredníctvom systému na porozmenie reči sme boli schopní naprogramovať Themis na detekciu urážlivých výrokov, rasistických urážok alebo vtipov“, povedala denníku The Telegraph autorka nápadu Zinah Isaaová.

„Nepríjemný zvuk poplachu má trvať asi dve minúty. Potom sa Themis vypne a umožní otvorenú diskusiu plnú porozumenia, v rámci ktorej sa zúčastnení môžu pobaviť o tom, čo poplach spustilo,“, dodala Issaová.

Ako uvádza portál Novinky.cz meno Themis nenesie zaradenie náhodou. V starovekom Grécku sa tak nazývala bohyňa spravodlivosti.

(fan)