Macron uprednostnil používanie námorníckej modrej na vlajky Francúzska. Nahradil tak predchádzajúci svetlejší tón.

Informovala o tom v nedeľu stanica BBC s odvolaním sa na miestne médiá.

Toto opatrenie sa odzrkadlilo už minulý rok, keď sa na prezidentskom paláci bez akýchkoľvek sprievodných komentárov objavili vyvesené vlajky v novom odtieni. Prezident Emmanuel Macron chcel vrátiť do používania zástavu obsahujúcu námornícku modrú farbu, ktorá je symbolom Veľkej francúzskej revolúcie, uviedla stanica Europe 1.

V používaní sú však už desiatky rokov oba farebné varianty, priblížila BBC. Odtieň námorníckej modrej používajú francúzske námorné sily, ako aj mnohé úradné budovy v krajine.

Francúzsko v roku 1976 za vlády prezidenta Valéryho Giscarda d’Estainga zaviedlo na trikolóre svetlejšiu modrú, aby lepšie ladila s modrou na vlajke Európskej únie.

Toto rozhodnutie bolo čiastočne estetické, uvádza Europe 1, pretože vlajky Francúzska a EÚ viali pri sebe pri mnohých príležitostiach.

Elyzejský palác však verejne neoznámil zmenu farebných tónov štátnej vlajky a nevydal ani žiadne inštrukcie pre iné inštitúcie.

Podľa BBC sa zmena stretla s určitým nesúhlasom; jedni tvrdia, že nový odtieň nie je pekný, zatiaľ čo druhí vyjadrujú náklonnosť k verzii spred roku 1976.

Zmena by nemala byť interpretovaná ako gesto namierené proti Európskej únii, informuje Europe 1. Francúzsko sa v januári ujme predsedníctva Rady Európskej únie. Macron sa bude v apríli uchádzať o opätovné zvolenie za hlavu štátu.

(tasr)