Česká vláda rozhodne o skončení uznávania antigénových testov a samotestov. Uznávali by sa iba PCR testy.

České laboratóriá v nedeľu odhalili 5 650 nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to štvrtý najväčší nedeľňajší prírastok od začiatku pandémie. Výrazne v Česku stúpol aj počet nakazených na 100-tisíc obyvateľov, a to zo sobotňajších 693 na 718. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

V reakcii na to, že šírenie koronavírusu v krajine silnie, bude česká vláda na svojom pondelkovom zasadaní rokovať o ďalšom sprísnení protipandemických opatrení. Podľa premiéra v demisii Andreja Babiša má na programe zrušenie uznávania antigénových testov a samotestov. „Zasadne vláda a rozhodne, či sa od 29. novembra alebo 1. decembra prestanú uznávať antigénové testy a samotesty. Uznávali by sa iba PCR testy,“ uviedol Babiš.

Predseda českej vlády poznamenal, že o lockdowne sa v Českej republike zatiaľ neuvažuje. Nevyvrátil však, že reštrikcie by v krajine mohli v nasledujúcich týždňoch sprísniť. „My nechceme nijaký lockdown. Uvidíme, ako to bude vyzerať koncom novembra a podľa tejto situácie sa rozhodne, aké opatrenia budú v decembri. Naša vláda rozhodne o neuznávaní testov. A ďalšie opatrenia budeme konzultovať s novou nastupujúcou vládou,“ doplnil Babiš.

(tasr)