V parlamentných voľbách V Bulharsku tesne vedie nová protikorupčná strana. Voľby boli už tretie za uplynulých sedem mesiacov.

Nová protikorupčná strana má podľa predbežných výsledkov tesný náskok v nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku. Podľa paralelného sčítania organizácie Gallup International má centristická strana Pokračujeme v zmene 26,3 % hlasov. Oproti stredopravej strane GERB niekdajšieho premiéra Bojka Borisova je to náskok len o tri percentuálne body.

Pokračujeme v zmene bývalých ministrov Kirila Petkova a Asena Vasileva získala rýchlo podporu vďaka ráznym krokom proti korupcii a sľubom zaviesť transparentnosť, nulovú toleranciu pre korupciu a reformy do kľúčových sektorov. „Budeme hlavná politická sila. Budeme mať väčšinu 121 poslancov v 240-člennom parlamente a Bulharsko bude mať normálny koaličný kabinet,“ povedal Petkov novinárom po vyhlásení prvotných výsledkov

Finálne oficiálne výsledky môžu vyhlásiť aj o niekoľko dní. Ak by potvrdili prvotné výsledky, Petkov by dostal mandát na zostavenie novej vlády. Strana je podľa neho otvorená rokovaniam so všetkými stranami, ktoré sa zúčastnili na vlaňajších protestoch proti Borisovovej vláde.

Do parlamentu sa podľa exit pollov dostalo aj päť ďalších strán – strana MRF etnických Turkov (11,4%), Bulharská socialistická strana (10,4%), antielitárska strana ITN (9,3%), liberálna protikorupčná strana Demokratické Bulharsko (6,4%) a nacionalistická strana Obnova (5%).

Parlamentné voľby boli už tretie za uplynulých sedem mesiacov, keďže po aprílovom ani júlovom hlasovaní sa ani jednej z politických strán nepodarilo zostaviť stabilnú vládu. V nedeľu ich sprevádzala aj voľba prezidenta.

Exit poll od Gallup International naznačuje, že prezident Rumen Radev vedie v boji o druhé funkčné obdobie. Stále ho však bude čakať druhé kolo s konkurentom Anastasom Gerdžikovom, ktoré sa bude konať 21. novembra.

Svoje hlasy mohlo odovzdať viac ako 6,7 milióna oprávnených voličov.Ústredná volebná komisia uviedla, že predbežná volebná účasť dosiahla takmer 40%, čo je menej ako v predošlých voľbách.

(sita)