Šéfovia diplomacií USA a Francúzska hovorili o vojenských aktivitách Ruska. Reč je o dianí na Ukrajine, ktorého interpretáciu Rusi dlhodobo odmietajú.

O vojenských aktivitách Ruska odohrávajúcich sa „na Ukrajine a v jej blízkosti“ hovoril cez víkend minister zahraničných vecí USA Antony Blinken so svojím francúzskym rezortným partnerom Jeanom-Yvesom Le Drianom. Informovala o tom v nedeľu večer agentúra AFP.

Šéfovia diplomacií sa zaoberali „správami o znepokojujúcich vojenských aktivitách Ruska na Ukrajine a v jej blízkosti a svojej pretrvávajúcej neochvejnej oddanosti suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny“, uviedol vo vyhlásení Blinkenov hovorca Ned Price.

Blinken a Le Drian diskutovali v sobotu aj o spoločnom prístupe k iránskemu jadrovému programu, dodal Price.

Západné krajiny dali v posledných dňoch najavo znepokojenie v súvislosti s nedávnym pohybom ruských jednotiek v blízkosti hraníc s Ukrajinou.

Rusko tvrdí, že presuny vojakov a vojenskej techniky na jeho území sú jeho vnútornou záležitosťou a popiera akékoľvek agresívne úmysly. Moskva, naopak, obvinila Spojené štáty z provokácie, keď sa minulý týždeň americké vojnové lode v Čiernom mori plavili v blízkosti ruského územia.

Podobné napätie vypuklo aj na jar tohto roku, keď USA a Severoatlantická aliancia obvinili Rusko z toho, že k hraniciam s Ukrajinou presunulo až 100.000 vojakov, tankov a bojových lietadiel. Táto kríza sa zmiernila po tom, čo americký prezident Joe Biden navrhol ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi stretnutie, ktoré sa konalo v júni v Ženeve.

(tasr)