Izrael bude proti covidu očkovať deti vo veku 5 až 11 rokov. Použije vakcínu od firmy Pfizer.

Izraelské ministerstvo zdravotníctva udelilo súhlas na spustenie očkovania proti ochoreniu COVID-19 aj pre kategóriu detí vo veku päť až 11 rokov, informovala agentúra AFP, podľa ktorej tak Izrael nasleduje Spojené štáty, kde už takéto rozhodnutie platí.

Izrael bol jednou z prvých krajín, ktoré minulý rok spustili masívnu očkovaciu kampaň s použitím vakcín spoločnosti Pfizer. Tá poskytla milióny dávok svojej vakcíny výmenou za údaje o jej účinnosti.

Zdravotníckym orgánom v Izraeli sa podarilo plne zaočkovať 5,7 milióna z deväťmiliónovej populácie. Podobne ako v iných krajinách, aj v Izraeli sa začalo  s očkovaním maloletých vo veku 12 až 17 rokov, no tamojšie zdravotné úrady sa rozhodli znížiť vekovú hranicu na základe klinických skúšok spoločnosti Pfizer i odporúčaní skupiny izraelských vedcov.

Podľa výsledkov klinických skúšok s použitím vakcíny Pfizer na deťoch je táto očkovacia látka na 90,7 percenta účinná pri prevencii symptómov choroby COVID-19. „Väčšina odborníkov sa domnieva, že prínosy očkovania detí prevažujú nad rizikami,“ povedalo ministerstvo zdravotníctva.

Najnovšie oznámenie o rozšírení kategórií očkovancov prišlo v situácii, keď v Izraeli za sobotu pribudlo 220 potvrdených infikovaných. Ide o ďalší prepad v počte nakazených, ktorý ešte koncom augusta a začiatkom septembra prekračovali hranicu 10.000. Tento nárast spôsobil infekčnejší delta variant koronavírusu SARS-CoV-2. Kľúčovú rolu v zastavení tohto nárastu podľa AFP zohralo očkovanie treťou dávkou vakcíny.

(tasr)