Radosť z pokroku na samite COP26 je „podfarbená sklamaním“, hovorí britský premiér Johnson.

Premiér Boris Johnson privítal globálnu dohodu o urýchlení boja proti zmene klímy ako „skutočne historickú“ a „začiatok konca (využívania) uhoľnej energie“.  Jeho „radosť z tohto pokroku“ na samite OSN (COP26) v Glasgowe je „podfarbená sklamaním“, pretože sa nepodarilo dosiahnuť dohodu všetkých krajín o postupnom vyradení uhľovodíkových palív.

Informovala o tom agentúra AFP, ktorá pripomenula, že takmer 200 krajín v sobotu schválilo globálnu dohodu s cieľom pokúsiť sa zastaviť globálne otepľovanie. Dohode predchádzali dva týždne náročných rokovaní, ktoré nepriniesli výsledok, o ktorom vedci tvrdia, že je potrebný na zvládnutie rastu teploty na Zemi.

Došlo k tomu okrem iného aj pre to, že India a Čína na záver COP26 oslabili text záverečného paktu COP26, keď trvali na zmene formulácie o úplnom zavrhnutí využívania uhlia na postupný odklon od neho. Účastnícke štáty napokon s touto zmenou súhlasili v záujme dosiahnutia „vyššieho dobra“ v podobe schválenia celého dokumentu. Predsedajúci zasadnutia COP26 Alok Sharma, ktorý sa zúčastnil na Johnsonovej tlačovej konferencii v Londýne, sa za obštrukcie účastníkom COP26 i za výsledok konferencie ospravedlnil a povedal, že ázijskí giganti musia svoje rozhodnutie vysvetliť.

„Tí, pre ktorých je zmena klímy už otázkou života a smrti, ktorí sa môžu už len prizerať, ako sú ich ostrovy ponorené (pod hladinu mora), ich poľnohospodárska pôda sa mení na púšť, ich domy sú bičované búrkami, tí od tohto samitu požadovali vysokú mieru ambícií,“ povedal Johnson.

Mnohí z účastníkov boli ochotní vydať touto cestou, no „neplatilo to o všetkých,“ poznamenal Johnson. „Bohužiaľ, taká je diplomacia,“ konštatoval. „Môžeme lobovať, môžeme sa navzájom prehovárať, môžeme sa povzbudzovať, ale nemôžeme nútiť suverénne štáty, aby robili to, čo nechcú,“ vysvetlil. „Je to ich rozhodnutie a musia si za ním stáť,“ zdôraznil britský premiér.

(tasr)