Štát má peniaze na Matovičovu reformu, no odmietal ich dať ľuďom, hovorí opozičný Hlas-SD.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) v nedeľu pri predstavovaní prvej časti daňovo-odvodovej reformy jasne potvrdil, že štát mal a má prostriedky na to, aby vedel pomáhať ľuďom. Vláda však tieto peniaze odmietala dať ľuďom a pri svojich návrhoch sa vyhovárala na nedostatok peňazí. Povedala to mimoparlamentná strana Hlas-SD v reakcii na financovanie predstavenej časti daňovo-odvodovej reformy.

Hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková uviedla, že Hlas-SD dal viacero návrhov na pomoc ľuďom – zvýšenie takzvanej pandemickej OČR, jednorazový príspevok 300 eur na každé dieťa, vyšší rast dôchodkov či zníženie DPH na stále rastúce energie. „Oddnes vieme, že štát tieto peniaze má, no z politických dôvodov ich odmieta dať ľuďom,“ skonštatovala.

Matovičov plán na vyššiu pomoc deťom vníma mimoparlamentná strana ako ďalší z množstva jeho predvolebných či povolebných sľubov, ktoré sa nikdy nenaplnili, a ľudia ostali sklamaní a podvedení. „Viac ako sľuby ministra financií hovoria jeho skutky – a tie boli také, že v júni odmietol návrh Hlasu-SD na zdvojnásobenie rodinných prídavkov a vzápätí ho zvýšil o 38 centov, čo je čistý výsmech všetkým rodičom,“ ilustrovala hovorkyňa.

Celá daňová reforma zatiaľ podľa mimoparlamentnej strany vyzerá ako typické cirkusové číslo Matoviča – veľkolepé kulisy, tajomné slogany a predvádzanie sa pred kamerami, no jeho samotní koaliční partneri sa o reforme dozvedajú z televíznych obrazoviek. „Je preto viac než pravdepodobné, že sa skončí rovnako ako doterajšie ´svetoborné´ nápady lídra OĽANO a skončia sa hľadaním vinníka, kvôli ktorému sa nikdy neuskutočnili,“ uzavrela hovorkyňa.

(tasr)