Juh Iránu zasiahli dve silné zemetrasenia. Zatiaľ hlásia jednu obeť.

Oblasť priľahlú k prístavnému mestu Bandar Abbás na juhu Iránu zasiahli dve silné zemetrasenia. O život prišiel jeden človek, na ktorého spadol stĺp elektrického vedenia, informovala iránska štátna televízia.

Otrasy s magnitúdou 6,3 a 6,4 prinútili obyvateľov postihnutého regiónu, aby v panike opustili svoje domovy.  Iránska štátna tlačová agentúra IRNA však uviedla, že neboli poškodené žiadne objekty základnej infraštruktúry. Vedenie krajiny nariadilo záchranným zložkám, aby postihnutému regiónu poskytli potrebnú pomoc.

Podľa Európskeho seizmologického centra (CSEM) magnitúda jedného z dvoch zemetrasení dosiahlo stupeň 6,5. Jeho epicentrum sa nachádzalo asi 60 kilometrov juhozápadne od prístavu Bandar Abbás v provincii Hormozgán a v hĺbke desať kilometrov, píše agentúra Reuters. Otrasy hlásili aj z oblasti Dubajského zálivu.

Irán je popretkávaný veľkými geologickými zlomovými líniami a v priemere tam dochádza k jednému zemetraseniu denne. V roku 2003 zemetrasenie s magnitúdou 6,6 zrovnalo so zemou historické mesto Bam a zabilo 26.000 ľudí. Zemetrasenie s magnitúdou 7, ktoré zasiahlo západ Iránu v roku 2017, pripravilo o život viac ako 600 ľudí a vyše 9000 osôb pri ňom trpelo zranenia.

(tasr)