Syn Muammara Kaddáfího bude kandidovať za prezidenta republiky. Po smrti jeho otca počas arabskej jari krajinu zastihli nepokoje.

Sajf Islám Kaddáfí, syn zabitého líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího, sa v nedeľu zaregistroval ako kandidát na úrad prezidenta vo voľbách hlavy štátu, ktoré budú v tejto severoafrickej krajine budúci mesiac. Informuje o tom agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie volebnej komisie.

„Sajf Islám Kaddáfí podal svoju kandidatúru na prezidenta kancelárii ústrednej volebnej komisii v (juholíbyjskom) meste Sabhá,“ cituje francúzska tlačová agentúra z vyhlásenia ústrednej volebnej komisie. Sajf Islám je spomedzi všetkých pravdepodobných a možných uchádzačov o prezidentskú funkciu najprominentnejšou osobnosťou. Na zozname prezidentských kandidátov je aj východolíbyjský veliteľ Chalífa Haftar, premiér Abdal Hamíd Dubajba a predseda líbyjského parlamentu Akíla Sálih Ísá, sumarizuje agentúra Reuters.

V Paríži sa v piatok tento týždeň konala o Líbyi medzinárodná konferencia. Lídri svetových mocností na nej vyzvali Tripolis, aby usporiadal „slobodné a dôveryhodné“ prezidentské i parlamentné volľby, a to v termíne od 24. decembra, na ktorý je naplánované prvé kolo prezidentských volieb. Hostiteľom konferencie bol francúzsky prezident Emmanuel Macron. Jej účastníci zároveň pohrozili sankciami zo strany Organizácie Spojených národov všetkým tým, ktorí by sa hladký priebeh líbyjských volieb pokúsili narušiť.

Politickí analytici sa domnievajú, že i keď by Islám Kaddáfi teoreticky mohol vyvolávať u Líbyjčanov nostalgické spomienky na obdobie spred Severoatlantickou alianciou podporovanej tzv. arabskej jari z roku 2011, nedokáže syn Muammara Kaddáfího svojich spoluobčanov natoľko presvedčiť, aby v prezidentských voľbách vyhral. Povstanie z jari 2011 zbavilo moci Islámovho otca Muammara Kaddáfího a v konečnom dôsledku uvrhlo Líbyu do desaťročia chaosu a násilností, vysvetľuje Reuters.

(tasr)