Na hraniciach s Bieloruskom zomrel poľský vojak. Podľa armády išlo o nehodu.

Poľský vojak prišiel o život v sobotu pri výkone služby na poľsko-bieloruských hraniciach. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Poľská armáda podľa AFP vo vyhlásení smrť vojaka označila za „nešťastnú nehodu“. Hovorca koordinátora poľských bezpečnostných služieb Stanislaw Žaryn na sociálnej sieti Twitter zverejnil vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že vojak zomrel po výstrele zo služobnej zbrane.

Poľská polícia v sobotu oznámila, že blízko poľskej hranice s Bieloruskom našla telo mladého Sýrčana.

V pohraničných oblastiach Poľska táboria tisíce migrantov z Blízkeho východu, ktorých priviedol k hranici bieloruský režim.

Migranti sa chcú dostať do Poľska a odtiaľ ďalej do Európskej únie. Európska únia obviňuje Bielorusko zo zámerného privádzania ľudí do východnej Európy a ich následného pašovania na Západ.

Situácia na hraniciach medzi Poľskom a Bieloruskom sa vystupňovala v pondelok 8. novembra. Niekoľko tisíc ľudí vtedy prišlo z bieloruskej strany k poľským hraniciam a odmietajú opustiť pohraničné pásmo. Niektorí z nich sa pokúsili dostať do Poľska zvalením alebo prestrihnutím plotu z ostnatého drôtu.

Členské štáty EÚ obviňujú Minsk zo zámernej eskalácie krízy a žiadajú uvalenie sankcií. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko zasa tvrdí, že za túto situáciu si môžu samotné západné krajiny, lebo v dôsledku ich konania ľudia utekajú zo svojej vlasti pred vojnou.
(tasr)