Migranti táboriaci na bieloruskej strane hranice s Poľskom dostávajú povzbudzujúce esemesky, aby „vydržali ešte aspoň týždeň“. Vysokopostavený predstaviteľ poľskej bezpečnosti Stanislaw Žaryn to napísla v piatok na Twitteri. Informovala o tom tlačová agentúra PAP.

Riaditeľ poľského Úradu pre národnú bezpečnosť Žaryn uviedol, že pokyny nabádajúce migrantov, aby boli „trpezliví“, majú zámer vytvárať dlhodobý tlak na Poľsko.

K svojmu odkazu pripojil fotografiu, ktorá zachytáva esemesky v arabčine, a aj zvukový záznam, tiež nahratý v arabskom jazyku.

V ďalšom príspevku Žaryn dodal, že pokyny zaslané migrantom zároveň upozorňujú, že Európa vie, čo sa deje na hranici s Poľskom. „Celá Európa vás sleduje. Ak budete trpezliví, tak sa vám to všetkým podarí,“ uvádza sa podľa neho v inštrukciách.

Žaryn ďalej napísal, že migrantom v esemeskách tiež pripomínajú krízu z roku 2015: „Migranti v roku 2015 zostali na hranici takmer mesiac a podarilo sa im to.“

Tento vplyvný bezpečnostný predstaviteľ doplnil, že „politická kríza vytvorená bieloruskými službami má cieľ spôsobiť dlhodobú destabilizáciu Poľska“.

Žaryn už vo štvrtok na Twitteri napísal, že v bieloruskej metropole Minsk sa zhromažďujú ďalšie skupiny migrantov.

(tasr)