Dvoch mužov poslali v Litve do väzenia za špionáž pre Rusko. Muži boli v kontakte s agentom ruskej Federálnej bezpečnostnej služby.

Litovský súd v piatok poslal do väzenia dvoch Litovčanov za špionáž pre Rusko. Za to, že odovzdávali informácie ruskému prostredníkovi, dostali muži tresty odňatia slobody na štyri a jeden a pol roka.

Regionálny súd v meste Klaipeda uviedol, že Mindaugas Tunikaitis a Aleksejus Greicius sa navzájom nepoznali, obaja však boli v kontakte s tým istým agentom ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) z Kaliningradu. Proces s nimi sa konal za zatvorenými dverami.

Tunikaitis, ktorý nepoprel obvinenia, uviedol, že pravidelne navštevoval Kaliningrad, ruskú exklávu susediacu s Litvou, a tam ho naverboval dôstojník FSB. Litovčan šesť rokov pozoroval, fotografoval a nakrúcal objekty, prostredníctvom internetu aj iných ľudí zbieral informácie a tiež ich neskôr dával ruskému agentovi.

Greicius podľa súdu takmer štyri roky organizoval podujatia, ktoré čiastočne financoval nemenovaný príslušník ruskej spravodajskej služby. Fotografoval alebo nahrával dané podujatia i ľudí, ktorí sa na nich zúčastnili. V spojitosti s týmito podujatiami zbieral aj informácie, uverejňoval ich v litovských médiách a tiež ich dával ruskému agentovi. Greicius špionáž popieral, ale súd rozhodol, že existuje dosť dôkazov na preukázanie jeho viny.

Litva bola súčasťou Sovietskeho zväzu, od ktorého vyhlásila nezávislosť pred jeho rozpadom v roku 1991. V súčasnosti je krajina súčasťou NATO aj Európskej únie.

(sita)