Bieloruský minister obrany varoval tvrdou vojenskou reakciou po akomkoľvek útoku na hranici s Poľskom počas migračnej krízy.

Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Poľsko, členský štát Európskej únie, sa snaží vyriešiť migračnú krízu na hranici s Bieloruskom, a preto tam poslalo 15.000 vojakov, postavilo plot navrchu s ostnatým drôtom a schválilo aj výstavbu múru.

Chrenin vyhlásil, že to vyzerá tak, akoby Poľsko chcelo vtiahnuť Európu do vojenského konfliktu s Bieloruskom, a že zhromažďovanie zahraničných vojakov na bieloruskej hranici „v žiadnom prípade nesúvisí“ s migračnou krízou.

”Bieloruské ozbrojené sily sú pripravené neľútostne zareagovať na akékoľvek útoky,“ povedal Chrenin vo videoodkaze. „Jazyk ultimát, vyhrážok a vydierania je neprijateľný,“ dodal.

„Chceme varovať horúce hlavy pred preceňovaním svojich schopností,“ uviedol a zdôraznil, že Rusko ako spojenec Bieloruska je pripravené pomôcť zaistiť bezpečnosť krajiny.

Stovky migrantov, prevažne Kurdov z Blízkeho východu, sú už niekoľko dní uviaznuté na bielorusko-poľskej hranici v takmer mrazivom počasí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila, že je „veľmi znepokojená“ ich kritickou situáciou.

Poľsko odmieta migrantov vpustiť cez hranicu na svoje územie, pričom Západ obviňuje bieloruského lídra Alexandra Likašenka z toho, že ich priváža do svojej krajiny a potom posiela k hranici a má to byť odplata za sankcie.

Rusko ukázalo Minsku podporu tak, že tento týždeň poslalo hliadkovať nad Bielorusko strategické bombardéry, a v piatok obe krajiny oznámili, že neďaleko poľskej hranice má cvičenie spoločný oddiel výsadkárov.

Foto: TASR/AP

(tasr)