Francúzska prokuratúra spustila vyšetrovanie údajného znásilnenia vojačky v Elyzejskom paláci jej kolegom, uviedol v piatok pre denník Libération dobre informovaný zdroj. K trestnému činu malo dôjsť 1. júla v prezidentskom paláci v Paríži po slávnostnej recepcii, na ktorej bol aj prezident Emanuel Macron.

Podľa výpovede obete došlo k sexuálnemu útoku na konci spoločenskej udalosti. Ženu sexuálne napadol kolega. Obaja pracovali vo vojenskej kancelárii prezidenta republiky (CEMP), kde prichádzali do kontaktu s citlivými vládnymi záležitosťami, väčšinou utajovaného charakteru. Prístup mali aj k prísne tajným informáciám.

Žena po incidente podala trestné oznámenie na najbližšej policajnej stanici, čo viedlo k začatiu trestného stíhania. Vojak už v Elyzejskom paláci nepracuje.

„Úrady prijali opatrenia bezodkladne po tom, ako sa dozvedeli o tomto prípade,“ komentovala incident kancelária francúzskeho prezidenta.

Ministerka obrany Florence Parlyová uviedla, že jej rezort sa prípadom zaoberá. Údajný páchateľ by tým pádom mohol byť postavený aj pred vojenskú disciplinárnu komisiu.

(tasr)