EÚ je znepokojená aktivitami ruskej armády v blízkosti hraníc s Ukrajinou. Vyjadrila sa tak po tom, čo Washington požiadal Moskvu o vysvetlenie pohybov pri spomínanej hranici, informovala tlačová agentúra AFP.

„Naďalej sledujeme situáciu a informácie, ktoré sme dosiaľ zhromaždili, sú dosť znepokojujúce,“ povedal novinárom hovorca diplomacie EÚ Peter Stano.

Spresnil, že 27-členná Únia monitoruje situáciu spolu s partnermi vrátane Spojených štátov a Británie. „Sme otvorení úvahám o ďalších krokoch, ak budú potrebné,“ dodal Stano.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu Rusko varoval pred ďalšou „vážnou chybou“ voči Ukrajine, pričom Washington zároveň žiadal vysvetlenie k presunom vojakov neďaleko ukrajinskej hranice.

Šéf americkej diplomacie Blinken pri vítaní ukrajinského kolegu vo Washingtone povedal, že USA sú „znepokojené správami o neobvyklej ruskej aktivite blízko Ukrajiny“.

„Nie sú nám jasné zámery Moskvy, ale dobre poznáme jej štýl,“ povedal Blinken na spoločnej tlačovej konferencii.

”Máme obavy, že Rusko možno urobí vážnu chybu a pokúsi sa o niečo podobné ako v roku 2014, keď zhromaždilo ozbrojené sily popri hranici, vstúpilo na nezávislé ukrajinské územie a ešte nepravdivo tvrdilo, že to bol vyprovokovaný krok,“ doplnil Blinken.

Hovorca Pentagónu John Kirby vyhlásil, že ruské presuny sú „neobvyklé svojím rozsahom a množstvom“. Dodal: „Nie je jasné, aké sú zámery Ruska.“

Ukrajina je vtiahnutá do krvavej vojny so separatistami podporovanými Moskvou na východe svojho územia od roku 2014, keď Rusko obsadilo Krymský polostrov.

(tasr)