Europoslanci sú znepokojení krízou na poľsko-bieloruských hraniciach. Požadujú, aby sa peniaze EÚ použili na stavbu plotu na ochranu vonkajších hraníc Únie.

Krajiny EÚ musia byť jednotné vo svojej reakcii na neľudskú inštrumentalizáciu migrantov zo strany bieloruského režimu. Uviedli to poslanci Európskeho parlamentu (EP) v rámci tohotýždňového plenárneho zasadnutia v Bruseli.

Členovia EP počas rozpravy so šéfom zahraničnej politiky EÚ Josepom Borrellom zároveň vyjadrili hlboké znepokojenie nad dramatickou migračnou krízou, ktorá sa v súčasnosti odohráva na poľsko-bieloruských hraniciach.

Zákonodarcovia pri tejto príležitosti opätovne odsúdili taktiku bieloruského diktátorského režimu na čele s Alexandrom Lukašenkom, ktorý cielene riadi toky migrantov k vonkajším hraniciam EÚ. To podľa ich názoru možno vnímať ako Lukašenkovu odvetu za sankcie uvalené EÚ na jeho režim, píše sa v správe EP pre médiá.

Borrell počas stredajšej rozpravy poslancov ubezpečil, že EÚ hľadá riešenie súčasnej krízy spoločne s krajinami pôvodu a tranzitu migrantov. Zároveň zdôraznil, že bieloruské úrady musia poskytnúť humanitárnu pomoc ľuďom uväzneným v pohraničnej oblasti, vrátane umožnenia prístupu humanitárnym organizáciám do tohto regiónu a vytvorenia humanitárnych koridorov.

Josep Borrell tiež pripomenul, že ministri zahraničných vecí EÚ na svojom pondelňajšom (15.11) stretnutí v Bruseli prerokujú rozšírenie sankcií voči Minsku.

Viacerí poslanci počas rozpravy vyjadrili znepokojenie nad zhoršujúcou sa situáciou na poľsko-bieloruských hraniciach, kde sú ľudia uviaznutí medzi pohraničnými jednotkami z oboch strán a sú vystavení nepriaznivým vplyvom chladného počasia.

Vyzvali preto poľské orgány, aby ukončili agresívne vytláčanie migrantov späť do Bieloruska a aby prijali potrebnú pomoc od agentúr EÚ; vyjadrili pritom poľutovanie nad tým, že táto podpora bola doteraz odmietnutá.

Ďalší europoslanci poukazovali na to, že je naliehavo potrebné zabezpečiť priamy prístup pracovníkov humanitárnych organizácií k migrantom.

Niektorí poslanci požadovali, aby sa finančné prostriedky EÚ použili na vybudovanie plotu na ochranu vonkajších hraníc Únie pred nelegálnymi migrantmi a hybridnými útokmi, zatiaľ čo iní túto myšlienku rozhodne odmietli.

Časť europoslancov zdôraznila potrebu ďalších sankcií EÚ voči Bielorusku a poukázala na „zákulisnú úlohu“ ruskej vlády v prebiehajúcej pohraničnej kríze, pričom vyzvali na dialóg s Moskvou s cieľom nájsť riešenie celej situácie.

(tasr)