Guterres: Klimatické sľuby sú bezobsažné, ak sa nevzdáme fosílnych palív. Vyhlásil na konferencii v Glasgowe.

Klimatické sľuby počas konferencie OSN o klimatickej zmene (COP26) v Glasgowe sú „prázdne“, ak štáty sveta budú pokračovať v investíciách do ropy, plynu a uhlia. Vyhlásil to vo štvrtok generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres. Citovala ho agentúra AFP.

„Sľuby sú prázdne, ak priemysel fosílnych palív stále dostáva miliardové dotácie. Oznámenia tu v Glasgowe sú povzbudivé, ale ani zďaleka nestačia,“ povedal Guterres.

Zástupcovia takmer 200 krajín sa zišli na COP26 s cieľom udržať „globálne otepľovanie na uzde“ a v rámci cieľa, vyplývajúceho z Parížskej klimatickej dohody, obmedziť nárast globálnej teploty. AFP však pripomína, že zatiaľ čo sa vyjednávači snažia dohodnúť na konkrétnych a prísnych záväzkoch, globálne emisie skleníkových plynov naďalej rastú.

Viac ako 200 vedcov poslalo vo štvrtok na konferenciu otvorený list, v ktorom vyzvali zúčastnené krajiny, aby prijali „okamžité, rázne, rýchle, trvalé a rozsiahle opatrenia“ na zastavenie globálneho otepľovania. Podľa AFP sa však len hŕstka účastníckych štátov zaviazala postupne ukončiť ťažbu ropy a plynu.

(tasr)