Orbán v Ankare vyzval na užšie spojenectvo Európy s Tureckom.  Rok 2024 má byť turecko-maďarským kultúrnym rokom.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vo štvrtok v Ankare vyzval na užšie spojenectvo Európy s Tureckom. Po rokovaní s tureckým premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom podľa agentúry MTI Orbán vyhlásil, že Európa potrebuje spojencov, ktorí rozširujú jej ochranný val.

„Turecko plní úlohu ochrannej hrádze,“ konštatoval maďarský ministerský predseda, ktorý sa spolu s viacerými ministrami svojej vlády zúčastnil v tureckom hlavnom meste na 5. maďarsko-tureckom vládnom zasadnutí rady pre strategickú spoluprácu.

Orbán oznámil, že jeho krajina bude v Európskej únii iniciovať navýšenie finančnej pomoci Turecku v boji proti migrácii. Podľa jeho vyjadrenia by Brusel mal podporiť výstavbu hraničných zábran na južnej a východnej hranici Turecka a mal by podporiť aj vytvorenie stability severnej Sýrie.

Maďarský premiér zdôraznil, že Európe hrozí migrácia smerom od Stredozemného mora, západného Balkánu a Bieloruska.

Erdogan sa poďakoval Orbánovi za podporu Turecka na medzinárodnej scéne a oznámil, že v roku 2024 si pripomenú sté výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Tureckom a Maďarskom spoločným turecko-maďarským kultúrnym rokom.

Foto: TASR/AP

(sita)