Pápež František vo štvrtok opäť vyzval Európu, aby privítala migrantov a prejavila s nimi solidaritu. Európa je spoločným domovom mnohých, povedal.

František však konkrétne nespomenul krízu na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom, uviedla agentúra AP.

František smeroval väčšinu svojich poznámok k dejinám talianskej migrácie a pripomenul svoju vlastnú históriu ako potomka talianskych prisťahovalcov, ktorí sa usadili v Argentíne. Vyhlásil, že história jasne ukazuje, že Európa je spoločným domovom mnohých, a vyzval starý kontinent, aby „oživil svoj záväzok k solidarite“.

„Sen o zjednotenej a rôznorodej Európe je nádhernou mozaikou, ktorá by nemala byť zjazvená alebo skazená predsudkami či nenávisťou zahalenou hrdosťou,“ povedal pontifex.

Hlava katolíckej cirkvi často zdôrazňuje, že je potrebné, aby európske krajiny privítali a integrovali utečencov, pripomenula AP.

Pápežove slová prišli v čase krízovej situácie na bielorusko-poľských hraniciach, kde sa zhromaždili žiadatelia o azyl, väčšinou z krajín Blízkeho východu. Poľsko a ďalšie krajiny obviňujú z vyvolania umelej migračnej krízy režim bieloruského autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka.

Foto: TASR/AP

(tasr)