Rusko chystá nové reštrikcie v snahe zabrzdiť šírenie vírusu, vrátane rozšírenia systému QR kódov umožňujúcich vstup na určité verejné miesta.

Ruské úrady vo štvrtok oznámili, že pripravujú nové reštrikcie s cieľom zabrzdiť prudký rast počtu infekcií koronavírusom, ktorý krajinu postihol v uplynulých týždňoch. Štátny úrad pre boj proti pandémii koronavírusu uviedol, že pripravuje legislatívu rozširujúcu systém QR kódov umožňujúcich vstup na určité verejné miesta len pre ľudí, ktorí sú zaočkovaní alebo sa z nákazy zotavili alebo pred menej ako 72 hodinami dostali negatívny výsledok testu. Hneď nebolo jasné, kedy toto nové opatrenie nadobudne účinnosť a či sa bude uplatňovať celoštátne.

Počet nových prípadov COVID-19 a úmrtí na toto ochorenie v Rusku zostáva na rekordných úrovniach. Vo štvrtok úrad pre boj proti pandémii nahlásil 40 759 nových potvrdených infekcií a 1 237 úmrtí. Obe tieto cifry sú len mierne nižšie ako tohtomesačné denné rekordy 41 335 nákaz a 1 239 úmrtí.

Vlna infekcií a úmrtí zasiahla Rusko vzhľadom na nízku zaočkovanosť v krajine, laxný prístup verejnosti voči preventívnym opatreniam a zdráhanie sa vlády sprísniť reštrikcie. Úplne je zaočkovaných menej ako 40 percent takmer 146-miliónovej populácie krajiny. Celkovo doteraz ruský úrad na boj proti pandémii nahlásil viac ako 8,9 milióna nákaz a viac ako 251-tisíc úmrtí.

(sita)